PROSZOWICE LARYNGOLOGIA
WRÓĆ DO STRONY PLACÓWKI
Laryngolog
Otorynolaryngolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami głowy i szyi, a w szczególności zaburzeniami dotyczącymi nosa i zatok, gardła, krtani i uszu. Diagnozuje on także przyczyny powiększonych węzłów chłonnych. Otorynolaryngolodzy nie tylko diagnozują i leczą choroby, ale także wykonują zabiegi operacyjne.
Kiedy udać się do laryngologa?
Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do laryngologa?
• krwawienie z nosa,
• przewlekły katar,
• oddychanie przez usta,
• częste bóle głowy lub gardła,
• zawroty głowy,
• zaburzenia równowagi,
• utratę węchu lub smaku,
• zaburzenia słuchu,
• bezdech,
• chrapanie.
Przygotowanie do badania laryngologicznego
W naszym gabinecie wykonujemy pełne badanie laryngologiczne dorosłych i dzieci od PIERWSZEGO DNIA ŻYCIA.
Badanie składa się z:
– badania endoskopowego nosogardła, ucha, krtani.
– badania słuchu – tympanometrii
– ocena węzłów chłonnych
– kwalifikacja do zabiegów.
Badanie endoskopowe nosa, zatok, gardła i krtani jest złotym standardem w diagnostyce chorób nosa, gardła i migdałków.
Fiberoskopia jest to badanie w którym za pomocą fiberoskopu możliwe jest obejrzenie dróg oddechowych w trudno dostępnych miejscach.
Wykonujemy badania zarówno videoendoskopami sztywnymi (otoskop, laryngoskop) jak i za pomocą videoendoskopu giętkiego – nasofaryngoskop (fiberoskop).
Do badania fiberoskopowego nie wymagane jest specjalne przygotowanie. Dzieci należy jednak zapoznać z tym jak będzie przebiegało badanie, ponieważ badanie wykonać możemy tylko jeśli dziecko współpracuje. Jest ono bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. U dzieci lub osób wrażliwych istnieje możliwość znieczulenia błony śluzowej nosa i gardła środkiem znieczulającym w sprayu.
Badanie fiberoskopem odbywa się w pozycji siedzącej, a głowa pacjenta oparta jest o zagłówek fotela laryngologicznego. Trwa ono kilka minut.
Cena konsultacji laryngologicznej: 300 zł
Lekarz:
dr n. med. Jan Woś
OFERTA
Tympanometria
Tympanometria (audiometria impedancyjna) to bezbolesne badanie słuchu, które polega na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Badanie słuchu można wykonać u dzieci jak i dorosłych. Dzięki temu badaniu dolegliwości takie jak wysiękowe zapalenie uszu, czy upośledzenie funkcji trąbki słuchowej (spowodowane np. przerostem trzeciego migdała bądź alergią) mogą być wcześnie rozpoznane i nie muszą prowadzić do pogorszenia słuchu, czy opóźnienia w rozwoju mowy. Przebieg badania: Do ucha pacjenta wprowadzana jest specjalna gumowa zatyczka, która ma za zadanie uszczelnić ucho. Tympanometr rejestruje zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Dodatkowo podczas tego badania słuchu przeprowadzane są pomiary odruchu mięśnia strzemiączkowego. Pacjent słyszy wówczas charakterystyczne „piski”, „pikania” o różnych częstotliwościach. Całe badanie trwa około kilku minut. Podczas badania słuchu pacjent powinien mieć lekko uchylone usta i nie może w tym czasie nic mówić. W przypadku małych pacjentów należy zadbać aby dziecko w czasie badania było spokojne i nie płakało. Wynik badania prezentowany jest w formie wykresu i jest dostępny zaraz po badaniu.
Podcinanie wędzidełka wargi i języka
Wykonujemy plastykę wędzidełka górnego i dolnego. Podcięcie wędzidełka jest wykonywane przez laryngologa. Sam zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka lub łączącej górną wargę z dziąsłami. Po podcięciu wędzidełka ranka goi się szybko i nie wywołuje zwykle powikłań.
Do podcięcia wędzidełka wymaga się odpowiedniego przygotowania. Przed zabiegiem należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia zapobiegające zrostom oraz uczące prawidłowych ruchów języka. Ćwiczenia te należy kontynuować również po podcięciu wędzidełka, aby zabieg był w pełni skuteczny. Zabieg u dzieci do 3 roku życia wykonujemy zazwyczaj podczas wizyty laryngologicznej przy użyciu znieczulenia w żelu i nożyczek. Większe dzieci – od 3 roku życia kwalifikujemy do zabiegów w sedacji. Wtedy wędzidełko podcinane jest falami radiowymi, diatermią RF. Zabieg jest bezpieczny – podczas przecinania falami radiowymi – rana od razu zostaje skoagulowana i unikamy wszelkich krwawień.
Leczenie chrapania
Plastyka podniebienia miękkiego przy użyciu RF polega na nacięciu łuku podniebiennego w dwóch miejscach oraz usunięciu końcowej części języczka, która jest przerośnięta i powoduje utrudnienie swobodnego przepływu powietrza. Kolejna część plastyki jest przeprowadzana za pomocą fal radiowych. Wykonuje się kilka oparzeń, które następnie mają się zabliźnić, aby usztywnić podniebienie. Efektem jest poszerzenie przestrzeni gardłowej, co również ma wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza.
Plastyka muszli nosowych przy użyciu RF jest to korekcja metodą koblacji: polega na obkurczeniu małżowin dzięki zastosowaniu bipolarnej elektrody i oddziaływaniu na obrzękniętą tkankę falami radiowymi o wysokiej częstotliwości.